Tek tek kapatıyorlar
Yürüyüş Yolu Hürriyet Caddesi üzerinde bulunan ve kentte uzun yıllardır hizmet veren Erbil Süer ve Kemal Tanca ayakkabı mağazaları kapandı
1232 defa okunmuş - 14 Kasım 2018 - Çarşamba 12:50

ÜLKEDE yaşanan ekonomik krizin yansımaları kent merkezindeki esnafa yansımaya başladı. Yürüyüş Yolu üzerinde uzun yıllardır ayakkabı satışı yapan Erbil Süer ve Kemal tanca kapılarına kilit vurdu. Bu iki büyük marka dışında küçük dükkanlarda da el değiştirme ve kapanmalar yaşanmaya başladı. Ancak büyük markaların kapanması kent esnafı ve odalar tarafından sadece krize değil, Yürüyüş yolu bölgesindeki kiraların çok yüksek olmasına da ilişkilendirilmesi gerektiği belirtildi.

BİR GECEDE GİTTİ

Yürüyüş Yolu Hürriyet Caddesi üzerinde hizmet veren Erbil Süer ayakkabı mağazası bir gecede kalan tüm mallarını toplayarak dükkanı kapattı. Bölgedeki esnaflar mağazanın sattığı ürünleri üreten firmaların konkordato ilan etmesi nedeniyle artık ayakta kalacak durumunun kalmadığını ve bu nedenle kapattığını söyledi. Ancak firmanın İzmir’de olan dükkanlarında ürün satışlarını devam edeceği öğrenildi.

MÜŞTERİLER ŞAŞKIN

Uzun yıllardın hürriyet caddesi üzerinde hizmet veren Kemal Tanca ayakkabı dükkanı da kapattı. İlk önce outlet dükkanına dönüştürülen dükkan ardından geçtiğimiz hafta bir anda kapandı. Markanın düzenli müşterileri kapanma kararından dolayı şaşkınlık yaşadı. Ancak firmanın AVM’lerdeki dükkanlarında satışa devam edeceği belirtildi.

KRİZDEN ÇOK KİRA

Ancak kapanan firmaların kayıtlı olduğu esnaf odaları sadece ekonomik kriz değil, kent merkezindeki yüksek kiraların dükkanların kapanmasına neden olduğunu belirtti. Bölgede kira fiyatlarının çok yüksek olduğunu ve ekonomik krizin de vurduğu esnafın ayakta kalamadığını belirtti. Aynı zamanda yüksek kira nedeniyle bir çok dükkanın da el değiştirdiğini ya da markalara satıldığını belirten odalar, yüksek kira alımı ile ilgili mutlaka bir düzenleme yapılması gerektiğini kaydetti.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...