Bizimköy'ün şaşırtan başarısı
Engellileri üretime katmak için 2006 yılında hayata geçirilen Bizimköy projesinde son dönemde çok güzel gelişmeler oluyor. Merkezde çalışan engelli sayısı üç katına çıkarak 105’i bulurken 22 zihinsel engelli de çalışma hayatına katıldı. Ama daha da önemlisi Bizimköy’de üretilen tekstil ürünleri tüm dünyaya ihraç ediliyor
1182 defa okunmuş - 17 Ekim 2017 - Salı 09:29

KOCAELİ bir sanayi kenti; bir üretim merkezi. Ancak sanayi ve üretim dediğinde bizim şehrimiz hep taşıdığı çevre, ulaşım gibi ekstra zorlukları konuşmak zorunda kalır. Ancak 11 yıldır ilimizde öyle bir proje var ki sanayi ve üretim deyince yüreklerimize dokunuyor. “İşte postmodern çağımızın üretim anlayışı” diyorsunuz.

BİZDEN BİR PROJE

Bizimköy Engelli Üretim Merkezi adı gibi bizden, bizim içimizden. Amacı ve yaptıklarıyla ise herkese örnek olan proje. Bizimköy, Kocaeli Sanayi Odası (KSO), Büyükşehir Belediyesi, Valilik, Türk Anneler Derneği ve Lions Kulübü ortaklığında 2006 yılında kuruldu. İlk kurulduğunda 39 engelli, 20 engelsiz işçi ile üretime başladı. Engellilerin de üretime katılması adına herkesi umutlandıran projeydi. Türkiye’de bir ilkti. Engellilerin evlerinden çıkıp sosyal hayata, üretime katılmaları için bulunmaz bir örnek oldu, umut oldu.

HER ÜLKEYE SATIŞ

Her gittiğimde içimde büyük umutlarla geri döndüğüm, bu dünyada iyi şeyler oluyor. Bizimköy’de gelişim 2010 yılında başladı, son bir yılda yapılan yatırımlarla üretim merkezinin kapasitesi yüzde yüz artırıldı, engelli çalışan sayısı da üç katına çıkarıldı. Ana üretimi tekstil olan Bizimköy’de şu anda dünyanın önemli markalarından birine fason üretim yapılıyor. İnanması size güç gelebilir ama Bizimköy’de engellilerin ürettiği kıyafetler dünyanın birçok ülkesine satılıyor. Tüm ürettiklerini ihraç ediyorlar… Bizimköy gerçekten büyük bir üretim merkezine dönüştürülmüş durumda.

AYIRAMAZSINIZ

Bunca yenilik karşısında Bizimköy’ü tekrar gündeme getirmemek olmazdı. Sadece engellilerin değil, şu anda engelsiz işçilerin de çalıştığı Bizimköy’de hiçbir şekilde engelli ve engelsizleri ayırt edemiyorsunuz. Herkes karışık çalışıyor ve makine başında kimin engelli, kimin engelsiz olduğunu fark edemiyorsunuz. Bizimköy’ün yöneticileri bu durumu o kadar güzel yapmışlar ki takdir etmemek mümkün değil.

ZİHİNSEL ENGELLİLER

Ayrıca buranın en güzel yanlarından biri 22 zihinsel engelliyi de üretime katması. Hiç kimsenin çalıştırmadığı zihinsel engelliler için Bizimköy bir umut kapısı. Aynı zamanda 22 zihinsel engelli işçinin anneleri için de büyük bir şans. Burada sadece zihinsel engellilerin değil tüm engellilerin sosyalleşmesi noktasında çok önemli ilerleme sağlanıyor. Sosyal etkinliklerini asla göz ardı etmiyorlar. Sinema, tiyatro ve gezileri hiç kaçırmıyorlar...

KAPASİTE ARTIRILDI

Bu projenin örnek olması için gerçekten çaba harcamak gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda yeni yatırımlar yapan ve kapasiteyi arttıran KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, önümüzdeki süreçteki yeni hedeflerini gazetemize anlattı. 2009 yılında devraldıklarında Bizimköy’ün 600-700 bin lira zarar ettiğini belirten Zeytinoğlu, bu zararı en aza indirgemek ve engelli çalışan sayısını artırmak için önemli yatırımlar yaptıklarını belirtti.

METRACO ÇALIŞIYOR

Öncelikle üretimi artırmaya yönelik çalışma yaptıklarını belirten Zeytinoğlu, “Tekstil bölümü bizim ana üretim bölümümüz oldu. Metraco firması ile çalışıyoruz. Onlar üretimlerini Bizimköy’e aldılar ve kendilerinin 162 sağlam işçisi ile bizim 105 engelli çalışanımız üretim yapıyor. Burada üretilen tüm ürünler yurt dışına ihraç ediliyor. Muhteşem bir üretim alanı oldu. Şirket kendi makinelerini de getirdi.

ÜRETİM ÜSSÜ OLDU

Burada ham kumaş geliyor, kesiliyor, işleniyor, baskısı yapılıyor, dikiliyor, yıkanıyor, ütüleniyor, paketleniyor ve kamyonlara bindirilip ihraç edilmek üzere gönderiliyor. Burası şirketle beraber adeta bir üretim üssü oldu. Ayrıca burada üretilen ürünler dünyanın birçok ülkesine satılıyor. Kapasitenin artırılması ile birlikte tekstil bölümüne yeni makineler de şirket tarafından getirildi. Baskı makineleri, kesim makineleri ve dikim makinelerinin yanı sıra büyük bir yıkama ünitesi kuruldu. Ayrıca istenilen ürünlerin çizimi ve kalıpları da burada çıkartılıyor. 500 bine yakın tekstil ürünü üretiliyor. Ayrıca Metraco firmasının üretiminden zaman kalırsa iş elbisesi üretimi de yapılıyor.

1 MİLYON 300 BİN

LİRALIK YATIRIM

Biz burada geçtiğimiz yıldan bu yana 1 milyon 300 bin liralık bir yatırım yaptık. Ayrıca yaptığımız yatırıma şirketlerimiz destek veriyor. Yeni yatırım ile birlikte mevcut tek katlı binaların üst katlarında yağmur ve kar nedeniyle artık nem oluşturmaya başladı. Bu sistem ile binalarda sıkıntı yaşayacağımızı düşündüğümüz için çatıları yükselttik. Çatıları yükseltince, çatıların altını da kullanmaya karar verdik. Böylece üretim kapasitesi iki katına çıktı. Şirket yeni makinelerini açılan bu alana getirdi.

SOSYAL ALANLAR

Üretim alanındaki iyileştirmelerin yanı sıra yeni sosyal alanlarda oluşturduk. İşçiler için soyunma, giyme odaları, yeni tuvaletler yaptık. Ayrıca yemekhanemizi de büyütüyoruz. Çünkü çalışan sayısı arttı ve yemekhane artık küçük geliyor. Yemekhanemizi de büyüttükten sonra işçilerin çay molalarında oturacakları sosyal alanlar da oluşturacağız. Aynı zamanda kış aylarında işçilerin daha sağlıklı ve sıcak ortamda çalışmaları için mantolama yaptık ve yerden ısıtma sistemi kurduk” dedi.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...